Pradžia |  2016-ųjų, Bibliotekų metų, renginių Kėdainiuose kronika

2016-ųjų, Bibliotekų metų, renginių Kėdainiuose kronika

Gruodžio 20-oji bibliotekoje – padėkos diena. Tą dieną viešosios bibliotekos darbuotojos dėkojo savo kolegėms, bendruomenė – Kėdainių rajono savivaldybės tarybai, merui Sauliui Grinkevičiui, administracijai, Šarūnui Arbačiauskui, Beatai Nicholson, Odetai Bložienei, Algimantui Kižauskui, Aušriui Macijauskui, Vaclovui Volkui, Kėdainių mugės redakcijai, Šarūnui Šiušei, Ažytėnų bendruomenės centrui, Eglei Švedaitei. Bibliotekos direktorė Birutė Ruzgienė apžvelgė 39 Kėdainių Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos tinklo bibliotekų veiklą 2016 metais. Pasidžiaugė nuveiktais darbais. Akcentavo pokyčius. Pakalbėjo apie artimiausių metų vizijas ir jau šiemet atliktus darbus joms realizuoti. Padėkojo visiems bendruomenės nariams, merui už kartu įgyvendinamas vizijas. Meras Saulius Grinkevičius kalbėjo apie savivaldybės finansines galimybes 2017 metais. Apie planuotus darbus tinklo bibliotekose ir įteikė dovanas visiems bibliotekininkams.

Knygų kalėdoms skirtoje renginio dalyje fondo „Švieskime vaikus“ direktorė Živilė Medeikšienė pristatė Kėdainių vaikams dovanojamas knygas, A. Mamontovo ir R. Karbausko įkurto fondo veiklą ir padovanojo Kėdainių rajono bibliotekoms daug gerų, naujų lietuvių autorių knygų.

Padėkos dienos pyrago ir kavos užteko visiems. Beje, jis buvo labai skanus.

Renginio dalyviai slaptu balsavimu išrinko svarbiausius 2016-ųjų, Bibliotekų metų, įvykius. Štai jie:
1. Atlyginimų padidinimas bibliotekos darbuotojams;
2. Dviejų bibliotekų atidarymas;
3. Naujai sukurta, išmaniesiems įrenginiams pritaikyta, bibliotekos svetainė www.kedainiai.rvb.lt

Gruodžio 16 į biblioteką atvyko vaikų rašytojas, poetas, teatro ir kino režisierius Vytautas V. Landsbergis. Svečias kartu su vaikais dainavo, kūrė pasakos apie arklį Dominyką tęsinį. Tie, kuriems tai geriausiai sekėsi buvo apdovanoti. Susitikimas organizuotas įgyvendinant Kėdainių rajono savivaldybės finansuojamą projektą „Knygos kelias į vaiko širdį“.

Gruodžio 9 jaunimas bibliotekoje susitiko su Rebeka  Una,  knygos „Atjunk“ autore.  „Knyga skirta visiems, kurie mėgsta kompiuterius, internetą, socialinius tinklus, o dar labiau – žmogiškuosius santykius. Kuriems rūpi visi šie dalykai ir kurie negali įsivaizduoti gyvenimo be visų šių dalykų kartu sudėjus. Mano skaitytojas – trylikos-devyniasdešimt devynerių metų žmogus. Žinoma, pirmieji, perskaitę mano knygą, tai žmonės iš draugų bei šeimos rato: močiutė, kuri vienu metu nepaleido knygos ir vis sulaikydavo norą nueiti į tualetą, bei pora draugių, perskaičiusių knygą per keletą prisėdimų prie kavos puodelio. Ši knyga svarbi ir man pačiai, liūdinčiai dėl kintančių žmonių ryšių, lengvėjančių, virstančių vienskiemeniais hi bye bei visiems, kuriems labiau neramu nei ramu, kai ekrane lengviau pavyksta susikalbėti nei susitikus parduotuvėje ar mokyklos koridoriuje.” Rebeka Una

Gruodžio 8-ąją bibliotekoje viešėjo Misteris Arkadas ir Hansas Kristianas Andersenas, o tiksliau – juos abu įkūnijęs aktorius, rašytojas Arkadijus Vinokuras. Pilnutėlė salė vaikų savo akimis matė persikūnijimus iš vieno vaidmens į kitą, klausėsi H. K. Anderseno pasakos „Mergaitė su degtukais“ bei patys joje dalyvavo. Pasiklausė ir ištraukų iš A. Vinokuro knygos „Tadas ir Misteris Arkadas: Mano Lietuva“, uždavė daugybę klausimų rašytojui. Renginiui pasibaigus, vaikai panoro nusifotografuoti su jiems patikusiu Misteriu Arkadu. Buvo smagu! Renginys organizuotas įgyvendinant Kėdainių rajono savivaldybės finansuojamą projektą „Knygos kelias į vaiko širdį“.

Gruodžio 2 pristatyta 17 kraštiečių, Kėdainių krašto literatų sambūrio dalyvių, knyga „Sekminių paukštė dovanojo plunksną“. Feliksas Paulauskas, aktorius Rimvydas Muzikevičius ir patys kūrėjai skaitė savo eiles, skambėjo dainuojamosios poezijos kūriniai, atliekami vadovaujant Laimai Žilytei.

Lapkričio 14-17 „Suaugusiųjų mokymo spalvų savaitės kompiuterių klasėje“ dienomis ugdyta bibliotekos vartotojų informacinė kultūra. Pirmadienį, padedant Virginijai Grigorjevienei, 11 kėdainiečių Word programa kūrė savo giminės medį – išsiaiškino ar pasikartojo šios programos 2010 metų versijos galimybes. Antradienį, padedant Astai Kunevičienei, 10 asmenų susipažino su dokumentų paieškos bibliotekų kataloguose, duomenų bazėse naujovėmis, o penktadienį 7 registravosi  pas gydytoją.  Ketvirtadienį Asta Šeliakienė su 8 asmenimis pasidalino bendravimo socialiniuose tinkluose, darbo Facebook, Skype, el. pašto programomis patirtimi.

suaugusiu_kompiuteriniai_mokymai_2016_11

Lapkričio 10 į Kėdainius atvykusi žurnalistė Inga Liutkevičienė pristatė savo knygą „15 metų su Galina Dauguvietyte. Kas liko nutylėta?“. Inga Liutkevičienė pagal Galinos Dauguvietytės pasakojimus parašė tris didžiulio populiarumo sulaukusias knygas: “Perpetuum mobile” (2002), “Post  Scriptum”(2006) ir “Dialogai su savimi” (2010). Per 15 darbo ir draugystės metų pažinusi režisierę iš arti, mačiusi ją įvairiose gyvenimo situacijose, Inga Liutkevičienė pelnytai vadinama Galinos Dauguvietytės biografe. Knygoje „15 metų su Galina Dauguvietyte. Kas liko nutylėta?“ atskleidžiama kita režisierės charakterio pusė, užpildomos Dauguviečių giminės biografijos spragos. Paskojama apie tai, kokia buvo režisierės kasdienybė, įpročiai. Kiek iš tikrųjų seserų turėjo Galina? Kodėl ji nutylėjo svarbius Dauguviečių giminės biografijos faktus? Ko Galinos Dauguvietytės norėjo paklausti, bet nepaklausė Vytautas Kernagis? Kodėl Galiną Dauguvietytę gyvenime traukė komediantės vaidmuo? Kokia buvo paskutinė Galinos svajonė ir ar ji išsipildė?

galina_dauguvietyte_knyga

Lapkričio 8 įvairiapusį Stasio Petrausko talentą, jo spalvingą asmenybę ir kūrybą gyvai pristatė knygos “Stasys Petrauskas (1950-2010: Panevėžio Bitlas)” sudarytoja, menotyrininkė Ramutė Rachlevičiūtė, sūnus Lukas, kiti šeimos nariai, giminės, draugai, kėdainiečiai. Bibliotekos erdvėje tą dieną atidaryta ir Stasio Petrausko tapytų portretų, suvežtų iš asmeninių kolekcijų, paroda.

stasys_petrauskas

Lapkričio 7-11 dienomis vyko 10 valandų trukmės pradinio kompiuterinio raštingumo mokymai suaugusiems. Juos sėkmingai baigė 20 kėdainiečių: 15 moterų ir 5 vyrai.

suaugusiu_kompiuteriniai_mokymai_2016_11_07

suaugusiu_kompiuteriniai_mokymai_2016_11_07_1

Lapkričio 5 bibliotekos salėje skambėjo elektroninė muzika.  Klausėmės jauno kompozitoriaus Justo Juškevičiaus garsų ir vaizdų performanso „Ambientinis ruoduo“. Jis pakėlė visus taip aukštai, kad bijojome nesugrįžt… į žemę. Nuostabu, ką gali sukurti talentingas žmogus ir ką leidžia padaryt šiandieninės technologijos.

skambejo_elektronine_muzika

Spalio 21 įgyvendinant Kėdainių rajono savivaldybės finansuojamą projektą Knygos kelias į vaiko širdį“ susitikome su daugelio knygų, straipsnių autoriumi, radijo laidos apie gamtą kūrėju ir vedėju, Lietuvos televizijos projekto „Nacionalinė ekspedicija – Nemunu per Lietuvą“ dalyviu, gamtininku Selemonu Paltanavičiumi.

gamtininku_selemonas_paltanavicius

Rugsėjo 29 knygą „Gyvenimas, koks jis buvo: monsinjoro Kazimiero Vasiliausko biografija“  bibliotekos salėje pristatė knygos autorė Ramunė Sakalauskaitė.

Rugsėjo 26 Kėdainių kalbų mokyklos moksleiviams biblioteka tapo orientacinių varžybų punktu. Taip netradiciškai – varžybomis moksleiviai paminėjo 400 Migelio de Servanteso Saavedros mirties metines. Moksleiviai ieškojo bibliotekos fonduose paslėptų ištraukų iš knygos  „Išmoningasis bajoras Don Kichotas Lamančietis“.

Rugsėjo 24-osios popietę į biblioteką, į susitikimą su aktore, keleto knygų autore, Doloresa Kazragyte susirinko nemažas būrys kėdainiečių.

Rugsėjo 17 bibliotekos salėse, kiemelyje švęsta  Kėdainių lietuvių ir švedų draugijos veiklos 15 metų sukaktis, o parodų erdvėje atidaryta Švedijos instituto paroda „Scenos iš švediškų detektyvų“.

lietuviu_svedu_draugija

Rugpjūčio 20 jau tradiciškai bibliotekos kiemelyje skambėjo Broma Jazz koncertai.

Liepos 27 – rugsėjo 19 Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje eksponuota kėdainiečio tautodailininko Algimanto Paplausko personalinė paroda.

Birželio 22liepos 26 Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje pristatyta kėdainietės, tikybos mokytojos, Kėdainių fotografų draugijos narės Genės Sereikienės fotografijų paroda „Būsenos“.

Birželio 8 Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos salė tapo vaikų piešimo planšetiniais kompiuteriais kūrybinėmis dirbtuvėmis.

Gegužės 25 dieną Lietuvos Respublikos Seime pagerbti aktyviausi 2015 metų skaitytojai. Iškilmėse dalyvavo ir dvi Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos skaitytojos: Dalia Surmilavičienė (69 m.) ir Deimantė Šadzevičiūtė (16 m.).

Gegužės 13 dieną Kėdainių Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje svečiavosi poetas, Jono Aisčio literatūros premijos laureatas Jonas Endrijaitis. Pirmiausiai poetas susitiko su vaikais, kartu su jais skaitė eilėraščius, dainavo dainas. Aktyviausi vaikai buvo paskatinti „poeto“ saldainiais. O suaugusiems Jonas Endrijaitis pristatė savo naujausią knygą (jau dešimtą!) – eilėraščių rinktinę Meilės subrandinti“.

Visą gegužės mėnesį Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos parodų erdvėje eksponuoti  dailininkės Sigutės Ach darbai. Aplankiusieji  parodą galėjo įsigyti jos iliustruotų knygų, maišelių, atvirukų, atšvaitų, raktų pakabukų…

Balandžio 28 Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje įvyko kraštietės, žurnalistės, rašytojos Vitalijos Vasiliauskaitės-Morkūnienės kūrybos vakaras. Savo knygas „Pokalbiai tėvo Stanislovo celėje“, „Su savimi ir tavimi“, „Dangaus eiliniai vieversiai“, „Obuolėtas“, „Įsižiūrėjimai iš arti“ pristatė autorė, Rytas Tamašauskas. Ištraukas iš  Vitalijos Morkūnienės kūrinių skaitė Šiaulių dramos teatro aktorė Nomeda Bėčiūtė.

krastietes_kurybos_vakaras

Balandžio 26 dieną, Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje skambėjo Viljamo Šekspyro sonetai, dramų „Hamletas“ ir „Romeo ir Džiuljeta“ ištraukos anglų ir lietuvių kalbomis. Juos skaitė Kėdainių kalbų mokyklos mokytoja ir mokiniai. Šiais skaitymais paminėjome 400-ąsias žinomo poeto, dramaturgo Viljamo Šekspyro mirties metines.

Balandžio 15-ąją bibliotekos salėje diskutavo kultūros darbuotojai.

diskutavo_kulturos_darbuotojai

Balandžio 6 dieną į susitikimą Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje pakvietė leidykla „Bernardinai.lt“. Renginyje dalyvavę Andrius Navickas ir Jurga Lūžaitė-Kajėnienė pristatė naujausias leidyklos išleistas knygas bei žurnalą „Kelionė su Bernardinai.lt“.

Balandžio 4 bibliotekos globėjos, kraštietės Beata Nicholson ir Odeta Bložienė padovanojo savo knygų lentynas.

bibliotekos_globejos

Balandžio 1 į biblioteką susirinko jaunieji programuotojai

jaunieji_programuotojai

2016 m. kovo 31 dieną knygą „Tėvo Stanislovo saulė“ bibliotekoje pristatė gausus būrys Tėvą Stanislovą pažinojusių žmonių: Valentina Šereikienė, knygos autorė, socialinių mokslų daktarė, Vincentas Tamošauskas, OFM Cap, kunigas, teologijos mokslų daktaras, Jolanta Antanaitienė, Panevėžio kolegijos lektorė, Panevėžio Kristaus Karaliaus katedros vargonininkė, Irena Jacevičienė-Žukauskaitė, rašytoja, poetė, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos valdybos narė, Regina ir Gendrikas Galvanauskai, Paberžės muziejininkai, Stasė Mickutė, Etnopaveldo bendruomenės „Kauno Veršva“  pirmininkė, etnologė. Giedojo Panevėžio grigališkojo giedojimo studijos „Vox Laetitae“ (Džiaugsmo balsas) giesmininkės (vadovė Jolanta Antanaitienė).

tevas_stanislovas

Kovo 14 d. Kėdainių „Ryto“ progimnazijos 5 a klasės mokinių grupė Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje vaidino Gimtosios kalbos mėnesiui skirtą vaidinimą „Kalbos namai“. Žiūrovai buvo šios progimnazijos ketvirtokai ir jų mokytojos.

2016 m. kovo 3 dieną susitikome su žurnaliste Dalia Kutraite. Ji pristatė savo knygą „Dalia Kutraitė kalbina… Žvaigždžių karai tęsiasi“. Parodė pokalbių su žymiais žmonėmis ištraukas. Atsakė į gausius susirinkusiųjų klausimus.

Pirmą 2016 m. kalendorinio pavasario dieną Mikalojaus Daukšos viešoji biblioteka prisipildė malonių aromatų. Juos į Kėdainius atvežė pirmasis lietuvių autorius apie aromatus ir parfumeriją „KVEPALAI /aromatų magija arba olfaktorinės istorijos“ Aistis Mickevičius.

2016 m. vasario 11 dieną Kėdainių Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje atidaryta kėdainiečio Vytauto Valatkos fotografijų paroda „Pasaulis fotografijoje“. Eksponuotos nuotraukos iš kelionių.

2016 m. sausio 16 d. bibliotekoje viešėjo trys iškilūs kraštiečiai: buvęs Lietuvos užsienio reikalų ministras, sėkmingai vadovavęs Lietuvos integracijos į NATO ir ES procesams, dabar ambasadorius ypatingiems pavedimams dr. Antanas Valionis, 1995 m. Lietuvos mokslo premijos laureatas, buvęs VU Medicinos fakulteto Pediatrijos centro vadovas, žurnalo „Acta medica Lituanica“ vyr. redaktoriaus pavaduotojas habil. dr., prof. Petras Kaltenis, televizijos ir radijo laidų vedėjas Ginas Dabašinskas.

2016 m. sausio mėnesį bibliotekoje eksponuota personalinė Vidos Burbulienės tekstilės darbų paroda.