Pradžia |  2018-ųjų metų renginių Kėdainiuose kronika

2018-ųjų metų renginių Kėdainiuose kronika

Gruodžio 1 dienos renginyje „Savanorystė – kiekvienam sava“ dalyvavo ir  savo patirtimi dalinosi ne tik mūsų krašto savanoriai, bet ir Eskader Maštavičienė, akcijos „Padovanok suknelę“ iniciatorė.

Lapkričio 22 susitikome su profesore Ona Voveriene. Ji pristatė savo knygas „Dalia Grybauskaitė – tautos prezidentė“ ir „Lietuvos Respublikos šimtmečio didieji (1918-2018“.

Lapkričio 17 klausėmės TAC. COLTRANE JAZZ ALICE II plokštelės įrašų. Juos pristatė Vidas Sabulis.

Lapkričio 16 atidaryta gimnazistės Brigitos Dmukauskaitės paroda „Žmonių kaukės“. Plačiau apie ją skaitykite  http://www.rinkosaikste.lt/naujienos/aktualijos/kratieiams-pristatyti-jaunosios-menininks-darbai- fotogalerija?fbclid=IwAR3lW5BSwvrpdq4x_wBHusJ5DXUEpTVqfrO_eNXrNZRGDgkTqVa6HmDx2sA

Susitikta su poetu, eseistu, literatūros kritiku Kęstučiu Navaku. Kalbėjome apie naujausias jo knygas „Privatus gyvulėlių gyvenimas“  ir „NETne“.

Spalio 30 apie Lietuvos teismų veiklą, teisėjų darbą buvo galima išgirsti iš pirmų lūpų. Bibliotekoje viešėjo Kauno apylinkės teismo Kėdainių rūmų teisėja Aurelija Ozolinia.

Spalio 26 Eitvydas Bajarūnas, Užsienio reikalų ministerijos ambasadorius ypatingiems pavedimams, susirinkusiems bibliotekos salėje pasakojo apie hibridines grėsmes.

Spalio 20-osios vakaras „Tavo albumas centre“ renginyje skirtas John Coltrane įrašų perklausai.

Spalio 12-lapkričio 15 dienomis bibliotekos parodų erdvėje eksponuota Mildos Kiaušaitės< Lietuvos fotomenininkų draugijos narės, fotografijų paroda „Įsižiūrėjimai“.

Rugsėjo 24 fondas „Švieskime vaikus“ viešajai bibliotekai padovanojo 1120 knygų už 829,2 eurų. Kiekviena biblioteka gavo po 28 knygas.

Rugsėjo 13 – Švedų kultūros dieną Kėdainiuose, viešosios bibliotekos kiemelyje atidaryta paroda „Švedija nuo A iki O“, vyko skandinaviško „Kubbo“ žaidynės, švediškos raugintos silkės ragautuvės, vikingiško maisto degustacija. Bibliotekos salėje net 10 komandų grūmėsi viktorinoje apie Švediją. Plačiau apie dienos renginius skaitykite http://muge.eu/kuriantys-jungtis-tarp-lietuvos-ir-svedijos/ ir http://www.rinkosaikste.lt/naujienos/aktualijos/ved-kultros-dienoje-pdyta-silk-vakare-o-jonas-ohmanas-ir-dien-ir-vakar

Švedija nuo A iki O

Rugsėjo 7 – spalio 10 dienomis parodų erdvėje eksponuota fotografo Algimanto Žižiūno paroda „Mano vizijų moterys“.

Rugpjūčio 31 baigėsi visą vasarą trukęs „Skaitymo iššūkis“, kurį priėmė 182 Kėdainių krašto žmonės, o įveikė 115. Didžioji dauguma dalyvių 8-14 metų vaikai. Jauniausias užsiregistravęs ir įveikęs visas užduotis – 5 metų, o vyriausias – 90 metų (abu registravosi Pajieslio filiale). Aktyviausi buvo Surviliškio filialo skaitytojai, nedaug nuo jų atsiliko Pajieslio, pagrindinės bibliotekos skaitytojai. 14 dalyvių perskaitė daugiau nei 5 knygas (tiek reikėjo iššūkiui įveikti), o vienas dalyvis – net 40 knygų.

Rugpjūčio 25 paminėtas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio 30-metis.

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio 30-metis

Rugpjūčio 18 bibliotekos kiemelyje vyko Broma Jazz‘18 – Pavėsinė! koncertai.

Broma Jazz‘18 – Pavėsinė!

Liepos 20-22 dienomis nuskambėjo antrojo dainuojamosios poezijos festivalio „Ant Nevėžio kranto“ renginiai. Plačiau apie tai skaitykite http://muge.eu/dainuojamosios-poezijos-festivalyje-bardai-is-visos-lietuvos/

Birželio 22 savo kūrybos gerbėjus Kėdainiuose pradžiugino poetas, prozininkas, filosofas Liutauras Degėsys. „Kas nori norėti, tas ir gali. Labai svarbu mokėti būti vienam su savimi. Dažnai iš baimės ir nemokėjimo būti vienam su savimi, save užkrauname kitiems. Ir nereikia primesti savo nuomonės, nurodymų ko norėti.“ Apie tai ir panašius dalykus susitikimo metu kalbėjo svečias.

filosofas Liutauras Degėsys

Birželio 6 bibliotekos kiemelyje savo kūrybą skaitė Vladas Brazdžiūnas ir Kėdainių literatai.

Gegužės 25  bibliotekos kiemelyje susitikome su poetu, eseistu Kornelijum Plateliu. Jo kūrybą skaitė aktorė Nijolė Kazlauskaitė.

Gegužės 22 kėdainiečiams prisistatė Modernaus meno muziejus. Šiame muziejuje susiliejus menui ir technologijoms prakalbs paveikslai. Apie tai koks jis bus šių metų spalio 18 dieną ir ligšiolinę muziejaus veiklą papasakojo Modernaus meno muziejaus komunikacijos vadovė Ieva Blaževičiūtė.

Gegužės 15 susitikti su Vytauto didžiojo universiteto profesoriumi Liudu Mažyliu atvyko gausus būrys kėdainiečių http://muge.eu/tradiciniu-klausimu-penketukas-bei-kiti-prasymai-ko-l-mazylis-privaletu-ieskoti/.

Gegužės 8 dienos renginyje, skirtame Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai bei Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui, pranešimus skaitė kalbininkai profesorė Irena Smetonienė ir dr. doc. Antanas Smetona. Plačiau apie renginį skaitykite čia http://www.kedainiai.lt/go.php/lit/Pamineta-spaudos-atgavimo-kalbos-ir-knygos-diena ranešimus skaitė kalbininkai prof. dr. I. Smetonienė ir doc. dr. A. Smetona

Gegužės 5- 6 dienomis biblioteką „okupavo“ Užupio Respublika – šiomis dienomis vyko renginys „Vilniaus Užupio Respublika Kėdainiuose“, kurio iniciatorius buvo dailininkas, rašytojas, poetas, keliautojas, Užupio Respublikos ambasadorius Persijoje ir Santus Spiritus Marius Abramavičius.  Renginį pradėjome nuo Mariaus Abramavičiaus fotografijų parodos „Užupis – mitai – realybė“ pristatymo. Autorius papasakojo apie tai, kaip gimė idėja fotografuoti Užupį, jo žmones, pastatus. Vėliau parodytas filmas „Užupis – siela manoji“ , pristatyta Mariaus Abramavičiaus Neboisia knyga „Azerbaidžanas: klajūno užrašai“. Skambėjo tibetiečių eilės, sukosi indiškos muzikos vinilinės plokštelės, japoniška fleita chakuchochi grojo Gediminas Sederavičius.

Antrąją dieną vyko aitvarų šventė.  Vilnietis menininkas  Marius Abramavičius mokė vaikus ir  jų tėvelius, senelius pasigaminti aitvarus, juos leisti. Vėjas tam buvo ypač palankus. Renginio metu muzikavo Valentinas Abarius , Laima Žilytė ir jos vadovaujami Gitaros ir vokalo studijos mokiniai.

Užupio Respublika

Balandžio 12 d. vakare  „Laisvam gyvent – laisvam numirt“ buvo prisimintas partizanų vadas Adolfas Ramanauskas – Vanagas. Parodytas režisieriaus Justino  Lingio 2011 m. sukurtas filmas „Partizanų vaikai“, pristatyta A.Ramanausko – Vanago  knyga „Partizanų gretose.“  Renginyje dalyvavo ir prisiminimais, (nors ir menkais  – daugiau kitų papasakotais) dalijosi jo dukra Auksutė Ramanauskaitė – Skokauskienė. Parodų erdvėje pradėta eksponuoti  fotografijų paroda, skirta Adolfui Ramanauskui – Vanagui.

Balandžio 18 d Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje susitikome su Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataru Leonu Milčiumi. Kalbėjomės ne apie politiką, istoriją, o apie poeziją, fotografijas ir… veidaknygę .  Leonas Milčius peržvelgė visą savo kūrybinį kelią, o bibliotekos direktorės pavaduotoja Zita Civilkaitė ir buvusi bibliotekininkė Zita Beliauskienė skaitė eiles iš naujausios jo eilėraščių ir fotografijų knygos „Prie Nemuno, Neries, Nevėžio“.

Balandžio 19 d.  paskaitą „Pavasariniai darbai sode“ skaitė lektorius  IĮ „Dotnuvos vejos“ vadovas  Algimantas Čemalonskas. Buvo galimybė sužinoti apie vaismedžių įsigijimą, genėjimą, sodinimą, baseinų, tvenkinių įrengimą ir daugelį kitų dalykų. Gaila, kad tik vos keletas panoro pagilinti namų aplinkos tvarkymo, sodininkystės žinias.

Balandžio 20 d. įvyko du vienas su kitu susiliejantys  renginiai: susitikimas su poetu Aidu Marčėnu bei Anykščių, Ukmergės ir Kėdainių literatų poezijos skaitymai. Tai buvo jaukūs pokalbiai apie kūrybą, eilių skaitymas, padainavimai.

Balandžio 21 d. taip pat du renginiai. Vidurdienį bibliotekoje rinkosi  Kėdainių literatų ir menininkų sambūrio „Vaivorykštės tiltai“ kūrybos popietę. Pristatytos iš karto  labūnavietės Aldonos Volodkienės poezijos knygos: „Su meile tau“ ir „Kaštonai“.

Balandžio 21 d. vakaras skirtas muzikai: nuo 2001 metų koncertuojanti muzikos  grupė „Arbata“ (Vilnius) pristatė savo naują albumą „Šv. pasakos“.

Balandžio 26 d. bibliotekoje viešėjo ir su skaitytojais bendravo žurnalistė, rašytoja Audronė Urbonaitė.  Su kėdainiečiais  A.  Urbonaitė kalbėjo apie savo žurnalistinę patirtį, šiuolaikinės žiniasklaidos ligas bei savo knygas.

Balandžio 27 dieną su lankytojais  individualiai sveikos  gyvensenos klausimais bendravo gydytoja, sveikos mitybos ir gyvensenos konsultantė, Sveikatos rūmų narė Asta Keturkienė.  Vėliau ji skaitė paskaitą „Proto ir fizinio kūno taršos priežastys, požymiai, sukeliamos ligos. Organizmo valymas namų sąlygomis“.

Kovo 29 d. pavakarę į Mikalojaus Daukšos viešąją biblioteką pasiklausyti Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro šeimos gydytojos,  Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narės Rimos Petrilevičienės eilių sugužėjo jos kolegos, pacientai, draugai, pažįstami ir net nepažįstami. Pristatyta nauja, jau devintoji, jos poezijos knyga „Kuždesiai“.  Renginyje dalyvavo knygos redaktorius, Lietuvos rašytojų sąjungos narys poetas Robertas Keturakis, Pasaulio lietuvių kultūros centro leidyklos direktorius Valdas Kubilius. Eiles iš knygos skaitė Kauno valstybinio dramos teatro aktorius Petras Venslovas.

Rima Petrilevičienė

Kovo 21 d. Mikalojaus Daukšos viešojoje  bibliotekoje  susitikome su istoriku ir kalbėjomės apie naują jo knygą „Prezidento žvalgas: du  gyvenimai“. Ši knyga skirta vienam pirmųjų Lietuvos žvalgybos, 2018 m. mininčios įkūrimo šimtmetį, darbuotojų Albinui Čiuoderiui. Jo memuarai ir užrašai netikėtai buvo atrasti Kolumbijoje. Išvykęs į šią šalį  ir čia pradėjęs naują gyvenimą, jis paliko užrašus su unikaliomis nuotraukomis – jose įamžintas ne tik jis pats, bet ir VSD darbuotojų laisvalaikis, lietuvių karo pabėgėliai Vokietijoje ir Kolumbijoje, kelionė laivu į Kolumbiją 1948 m. Į renginį susirinko norintys geriau pažinti Lietuvos istoriją.

 dr. Arvydu Anušausku

Kovo 17 d. „Tavo albumas centre“ pakvietė į muzikinį renginį bibliotekoje, skirtą airių alternatyvaus pop rock grupės „The Cranberries“ vokalistės Dolores O’Riordan atminimui. 46 metų atlikėjos gyvybė netikėtai užgeso šių metų sausio 15 d. Londone, dirbant prie grupės populiariausios dainos „Zombie“ naujos versijos įrašų. „The Cranberries“ visame pasaulyje išpopuliarėjo 90′ pradžioje ir su pertraukomis buvo aktyvi iki dabar.  Renginyje skambėjo debiutinio singlo „Dreams“ iš 1992m. plokštelė, antrojo studijinio albumo „No need to argue“ iš originalaus 1994 m. kompaktinio disko įrašai.

The Cranberries

Kovo 13 d. vakarą susirinkusieji prisiminė teatro legendą aktorę Rūtą Staliliūnaitę. Gera buvo vėl išgirsti Rūtos balsą, pamatyti ją…  Rūta tarsi buvo kartu su atėjusiais jos gerbėjais. Pristatyta Rūtos Staliliūnaitės straipsnių, pokalbių, laiškų knyga „Nejaugi taip buvo“. Dalyvavo knygos sudarytoja Dainuolė Kazlauskienė ir Nacionalinio Kauno dramos teatro direktorius Egidijus Stancikas.

Rūta Staliliūnaitė

Kovo 9 d. prisimintas Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras Povilas Aksomaitis, kuris šiais metais būtų šventęs 80-metį.  Šviesiosios gimnazijos ir Juozo Paukštelio progimnazijos moksleiviai  parengė ir parodė literatūrinę kompoziciją, skirtą šiam mūsų kraštiečiui.

Nepriklausomybės Akto signataras Povilas Aksomaitis

Kovo 9 d. pristatyta Algio Augustaičio koliažų ir tapybos darbų paroda. Dalyvavo autorius.

Algio Augustaičio koliažų ir tapybos darbų paroda

Kovo 7 d. poetas, rašytojas, režisierius, dainuojamosios poezijos atlikėjas Vytautas V. Landsbergis lankėsi Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje ir susitiko su vaikais bei suaugusiais. Vaikams jis pristatė savo naują knygą „Iš gyvenimo laumių“. O jį patį pristatė „Aušros“ progimnazijos 4a klasės mokiniai. Renginio metu buvo juoko, dainų, kūrybos.

Suaugusiems Vytautas V.Landsbergis kalbėjo apie savo naująją knygą „Žolių kambarys“,  apie savo surinktus ir į knygą „Organizuoti tekstai“  sudėtus tėvo Vytauto Landsbergio eilėraščius.

Vytautas V.Landsbergis

Kovo 5 d. projekto „Misija Sibiras‘ 17“ pristatymas. Projekto dalyviai šį kartą lankėsi Irkutsko srities tremtinių kapinėse, tvarkė jas.

Vasario 22 dieną Vilniaus knygų mugėje praleido 21 Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos specialistė.

Vasario 21 poezijos popietėje „Kūnas tarp dūmų“ savo rinktines eiles skaitė Motiejaus Matuzas. http://www.rinkosaikste.lt/naujienos/aktualijos/jaunais-kdaini-poetas-pristat-savo-kryb-jo-kraityje-100-eilrai. Renginio metu trimitavo Ignas Pankratjevas. Savo eksperimentinę muziką pristatė Justas Juškevičius.

Vasario 17 renginyje „Muzika Lietuvoje prieš 100 metų“ pristatytos to meto muzikinės aktualijos, vystymasis, žanrai, asmenybės, tarpukario laikotarpio muzika vinilinėse plokštelėse.

Šventiniame vakare flamenko šoko Liucija Puidokaitė, klasikine gitara grojo Algimantas Pauliukevičius, dainavo svečias iš Gruzijos Kakhaber Maisuradze, smuikavo Sigita Sičiūnienė, dainavo ir eiles skaitė Laima Žilytė.

Vasario 2-28 parodų erdvėje eksponuota gimnazistų Gyčio Serapino tapybos ir Samantos Rajackaitės fotografijų paroda „Abipusė pasaulėžiūra“.

Sausio 28 bibliotekos renginių salėje grojo gyva vazoninė gėlė, paversta lietimui jautriu sintezatoriumi. Sako, neskambėjo, kol nebuvo palaistyta. Menininkės iš Latvijos Sabinos Moore pristatytame eksperimentiniame audiovizualiniame projekte “Waterflower”, muzika ir vaizdas sukūrė nuostabią kelionę į unikalų pasaulį, kuriame garsas ir judantys paveikslai jungėsi į orkestrą.

Gyva vazoninė gėlė

Sausio 18 knygą be pavadinimo, skirtą savižudybių prevencijai, pristatė idėjos autorius, knygos atsiradimo iniciatorius, Lietuvos Respublikos Seimo narys Mykolas Majauskas http://muge.eu/knyga-irode-visuomene-keiciasi/.

Sausio 6 baigėsi septintą kartą Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuota akcija „Knygų kalėdos“. Jos metu Kėdainių Mikalojaus Daukšos viešajai bibliotekai ir jos filialams padovanotos 237 knygos. Ačiū visiems dovanojusiems!

Sausio 4 gausus kėdainiečių būrys susitiko su aktore, rašytoja Doloresa Kazragyte. Plačiau apie šį renginį parašė Irmina Pryvalova „Kėdainių mugėje“ sausio 10. Žr. http://muge.eu/aktores-susitikimas-su-kedainieciais-lyg-maza-ispazintis/

Sausio 4-31 dienomis parodų erdvėje eksponuota mokytojos Marijos Burneikienės akvarelės darbų paroda „Pakeliui“.

Akvarelės darbų paroda „Pakeliui“