Naujienos

Aukštaitijos metai Kėdainių bibliotekoje: kaip juos paminėsime?2023 m. Seimas paskelbė Aukštaitijos metais. Kėdainių rajonas etnografiniu ir lingvistiniu požiūriu priklauso Aukštaitijos regionui, tad, prisijungdama prie kitų mūsų krašto kultūros įstaigų, Kėdainių Mikalojaus Daukšos viešoji biblioteka numatė įvairių veiklų, skirtų aukštaitiškos tapatybės paieškoms ir raiškai.

Tai – etnografinių žinučių ciklas „Būdas aukštaičių“ bibliotekos „Facebook“ paskyroje, kūrybinio rašymo konkursas „Namų ir atminties kertėse snaudžiančios istorijos“, kuriame kviesime dalyvauti jaunimą ir suaugusiuosius, tautodailininkų parodos, edukacija vaikams „Senieji Aukštaitijos amatų lobynai. Žvakių liejimas“, protų mūšis jaunimui „Ar viską žinai apie Aukštaitiją“... Metus planuojame vainikuoti rudens vakarone „Būdas aukštaičių“, kurios metu ne tik kalbėsimės apie tarmių skirtumus, bendrausime su etnologe, bet ir klausysimės jaunųjų folkloro atlikėjų koncerto.

Kviečiame stebėti Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos paskyrą socialiniame tinkle „Facebook“, kurioje publikuosime su Aukštaitijos metų paminėjimu susijusią informaciją.

Remiantis Lietuvos liaudies buities muziejaus informacija, Aukštaitija yra didžiausias Lietuvos etnografinis regionas, užimantis rytinę Lietuvos dalį. Aukštaičiai gyveno vienkiemiuose arba gatviniuose rėžiniuose kaimuose – ūlyčiose, kur gyvenamieji namai išsirikiavę palei kelią, o ūkiniai pastatai – kiemo gilumoje. Šiandieninė Aukštaitija pasižymi tarmių, gyvensenos ir etnokultūrinio paveldo margumu, kadangi yra paveldėjusi trijų didelių etninių darinių – Sėlos, Nalšios ir Žiemgalos palikimą. Etnokultūros bruožus lemia taip pat gyvenamosios aplinkos ypatumai – daugybe ežerų, miškų ir kalvų turtinga gamta. Atkreipiamas dėmesys, kad etnografinė ir lingvistinė (tarminė) Aukštaitija yra skirtingi dalykai; pastaroji užima daug didesnę teritoriją. (Prieiga per internetą: https://www.llbm.lt/etnografiniai-regionai/aukstaitija/, žiūrėta 2023 01 03.)

Pasak Etninės kultūros globos tarybos, Aukštaitijos metai paskelbti pabrėžiant, kad šiemet sukanka 700 metų nuo pirmojo reikšmingo Aukštaitijos vardo pagarsinimo tarptautinėje arenoje – Lietuvos valdovo Gedimino ir Didžiojo kunigaikščio tarybos su Livonijos ordinu sudarytoje taikos ir prekybos sutartyje. Aukštaitijos atmintinų metų proga atkreipiamas dėmesys, kad Aukštaitija yra didžiausias Lietuvos etnografinis regionas, kurio raida yra tiesiogiai susijusi su Lietuvos valstybingumo įtvirtinimu. Būtent iš šio regiono yra kilęs Mindaugas, tapęs pirmuoju suvienytos Lietuvos valdovu. (Prieiga per internetą:
https://ekgt.lt/veiklos-sritys/atmintini-metai/atmintini-metai-2023/2023-ieji--aukstaitijos-metai.html, žiūrėta 2023 01 03.)
(Kėdainių M. Daukšos viešosios bibliotekos archyvo nuotr.)

0001_20190824_104545_1673247038.jpg