Naujienos

Gražinos Didelytės darbų paroda ir Ramutės Toliušytės diržo gamybos edukacijaKėdainių Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje, Didžiosios Rinkos a. 5 rugsėjo 10 d.

15 val. "Arkos" galerijoje bus atidaroma grafikės Gražinos Didelytės darbų paroda. Dalyvaus autorės kūrybinio palikimo globėjas Vygandas Čaplikas, fleitistė Monika Ryškutė, aktorė Alma Masiulionytė, Kauno apskrities viešosios bibliotekos atstovė Vida Korn.

15.40 val. Ramutė Toliušytė ves edukaciją - asmeninio diržo "Žaltys" gamyba, dekoruojant viduramžių technika (edukacija 20 eur., registruotis tel. 868710658). Poeziją skaitys muziejininkas Audrius Daukša.


Gražina Didelytė – viena iš dailininkių, be kurių neįsivaizduojamas Lietuvos grafikos menas. Subtilaus braižo grafikė mažų matmenų lakštuose ištobulinta technika įkūnijo didelę meilę Lietuvai. Su pieštuku ir nedideliu bloknotu rankose, viską pastebinčiu žvilgsniu, G. Didelytę buvo galima pamatyti netikėčiausiose vietose. Dailininkei rūpėjo visas kraštas, jo dabartis ir praeitis: lietuvių mitologijos, etninės ir etinės, istorijos ir gamtos, tremties ir rezistencijos temos. Iki paskutiniųjų gyvenimo dienų iš rankų nepaleido pieštuko, vis siekė sustabdyti amžinybės grožio akimirkas. Paskutiniajai savo kūrybos prieglobai dailininkė pasirinko Dzūkiją, Rudnelės kaimą. Čia praleistas dešimtmetis praturtino jos kūrybinį palikimą Dainavos krašto gamtos ir istorijos motyvais. Šio krašto vaizdai, istorija ir žmonės tarytum „sulipo“ į G. Didelytės piešinius, raižinius. 1995–2005 metų laikotarpį pati dailininkė pavadino pačiu produktyviausiu ir laimingiausiu. Rudnelės kaime G. Didelytė įkūrė savo paveikslų galeriją „Andeinė“. Galerijos ekspoziciją dailininkė išdėstė pati – tokia ji išliko iki šių dienų. Deja, autorė savo galerija pasidžiaugė vos metus, dabar „Andeine“ rūpinasi profesorius Vygandas Čaplikas. Čia eksponuojami grafikės darbai, atspindintys jos kūrybinį kelią ir savitą braižą.
Ši paroda – tai Gražinos Didelytės spalvotų piešinių ciklo „Dainavos klodai“ dalis „Brangiausios vietos“ (1999 m.). Paroda atskleidžia menininkės poetišką sielą, dėmesį gamtai, metaforiškus žmogaus būties vaizdus ir jos kūrybai būdingą jautrų meninį braižą. Rašytojas Kazys Saja apie grafikę yra sakęs: „G. Didelytės pavardė tiksliai parodo jos esmę – ji iš tiesų didi kaip menininkė, o mažybinė priesaga nusako jos kuklumą, trapumą, švelnumą.“
Trumpa biografija
Gimė 1938 m. spalio 2 d. Kaune.
1961–1967 m. studijavo Lietuvos valstybiniame dailės institute, įgijo grafikės specialybę.
Dailės parodose dalyvavo nuo 1970 m. Surengė apie 30 individualių parodų Lietuvoje.
Nuo 1971 m. Lietuvos dailininkų sąjungos narė.
2003 m. už nacionalinės dailės tradicijų puoselėjimą paskirta G. Kazokienės vaizduojamojo meno fondo premija.
1995–2006 m. gyveno Rudnelės kaime, Varėnos raj.
Mirė 2007 m. sausio 2 d., palaidota Rasų kapinėse Vilniuje.

0001_paroda_edukacija_09_10_a4-01_1631197361.jpg