Naujienos

Nuaidėjo kraštiečių šventė „Būkite sugrįžtančiais paukščiais“



Rugsėjo 10 dieną į 650-ąjį Kėdainių miesto gimtadienį įsiliejo Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos organizuota, po dvidešimties metų pertraukos atgaivinta Kraštiečių šventė „Būkite sugrįžtančiais paukščiais“.

Tądien į biblioteką rinkosi žinomi šalies menininkai, akademikai, intelektualai, neabejingi juos išauginusiam Kėdainių kraštui ir širdyje tebesijaučiantys kėdainiečiais. „Galite pristatyti mane ne kaip buvusį, o tiesiog kėdainietį“, – šypsodamasis prieš koncertą patikino charizmatiškasis dainininkas Mantas Jankavičius, Didžiosios Rinkos aikštėje šalia bibliotekos, su vaikystės draugu iš Kėdainių, muzikantu Domu Bajorūnu surengęs jaukų akustinį koncertą. Į energingą muzikinį vyksmą noriai įsitraukė gausiai susirinkusi publika, šiltai sutikusi pažįstamus ir pamėgtus muzikantus.

Ypatinga muzikinė dovana Kėdainių kraštui nuskambėjo ne tik aikštėje, bet ir pačioje bibliotekoje. Į šventę atvyko kraštietis Antanas Jasenka – meno pasaulyje puikiai žinomas kompozitorius, muzikos teatrui kūrėjas, elektroninės ir elektroakustinės muzikos autorius, tapytojas, eiliuotų ir prozos tekstų autorius. Miestui, kuriame prabėgo jo vaikystė, kūrėjas atvežė savo muzikinę dovaną – šiuolaikinės muzikos kūrinį „Girdėk girdėk“ pagal aktorės, režisierės, poetės Birutės Mar egzistencinį tekstą. Kūrinį atliko Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro solistė Joana Gedmintaitė (sopranas) ir violončelininkė Roma Jaraminaitė. „Ankstyvoji mano kūryba buvo akustinė muzika, elektroninė prasidėjo kaip provokacija, bandymai, ateities perspektyvinė muzika... Galbūt, kviesdami mane, taip pat tikėjotės išgirsti elektroninės muzikos kūrinį, tačiau pamaniau, kad reikėtų akustinės muzikos – tos prigimtinės tiesos. Akustika, balsas, styga, violončelė – tai yra nuostabios duotybės, iš kurių galima sutverti muzikinius darinius“, – pasidalijęs prisiminimais iš vaikystės miesto jautriai kalbėjo Antanas Jasenka.

Muzikos kerams išsisklaidžius, Kraštiečių šventę tęsė dainų autoriaus ir atlikėjo, charizmatiškojo, energingojo renginių vedėjo, poezijos ir kitų tekstų autoriaus, Vilniuje gyvenančio kraštiečio Virgio Kuprio literatūrinė programa „Pareiga žodžiui“. „Man visada rūpėjo pasitikrinti, ar ir kitiems rašytojams rašyti yra smagu. Šiandien, kadangi mane pakvietė skaityti eilėraščių į biblioteką, nusprendžiau pasikalbėti ta tema su jumis. Kodėl rašytojai rašo, kodėl poetai eiliuoja, koks yra jų santykis su kūryba? Pasistengiau parinkti tekstų kuo platesnio spektro: nuo Juozo Erlicko „Mokyklinių paveikslėlių“, kur kalbama apie paprasčiausią vaikišką meilės laiškelį, iki Justino Marcinkevičiaus, kuris kaip niekas kitas lietuvių literatūroje jautė pareigą žodžiui“, – sakė kraštietis. Jo pasirodymas pranoko bet kokius lūkesčius – buvo jautrus, gilius, atviras, švelniai ironiškas, aistringas, išraiškingas... Be jau minėtų autorių, Virgis Kuprys taikliai įpynė ir citavo Rėjų Bredberį, Vladimirą Nabokovą, Aidą Marčėną, net Renatos Šerelytės parašytą laišką, taip pat savo eiles.

Į gimtąjį kraštą sugrįžusius paukščius sveikino Kėdainių Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos direktorė Virginija Grigorjevienė. „Pirmoji Kraštiečių šventė „Būkite sugrįžtančiais“ paukščiais“ įvyko 1981 m. Tuometinė bibliotekos vadovė Janina Matulienė pabandė surinkti į vieną būrį išsisklaidžiusius po visą Lietuvą kraštiečius. Šventės vykdavo kas ketveri metai, susitikdavo rašytojai, poetai, mokslininkai – juk Kėdainiai turtingi garsiais, šviesiais žmonėmis. Paskutinė šventė vyko 2002 metais ir štai, po dvidešimties metų, biblioteka išdrįso vėl bandyti kviesti visus į būrį“, – kalbėjo V. Grigorjevienė.

Tądien viešojoje bibliotekoje apsilankę kraštiečiai apžiūrėjo ankstesnių švenčių „Būkite sugrįžtančiais paukščiais“ fotografijų parodą (virtualią parodą galite rasti Kėdainių Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos „Facebook‘o“ paskyroje). Užsukusieji į Kraštotyros skyriaus erdvę domėjosi Kėdainių kino studijos „Mėgėjas“ vertingiausių eksponatų paroda ir filmų retrospektyva, bendravo su studijos pradininku ir entuziastu Vitoliu Laumakiu.

Vaikų ir jaunimo skyriuje buvo eksponuojama rekordinė kraštiečio Juozo Baniotos surinkta tušinukų kolekcija, vyko susitikimas su kolekcionieriumi.

Kraštiečių šventės kulminacija tapo vakare, 18.15 val., viešosios bibliotekos renginių salėje surengta diskusija „Nūdienos ir ateities Kėdainiai“, kurioje dalyvavo ir prisiminimais bei ateities įžvalgomis dalijosi į gimtąjį kraštą grįžę kraštiečiai. Diskusijoje dalyvavo žurnalistė, dokumentinio filmo „Saulė leidžiasi rytuose“ kūrėja Agnė Dovydaitytė, Kauno kolegijos Menų ir ugdymo fakulteto dekanė Jolanta Bareikienė, kompozitorius, pasaulyje žinomas elektroninės ir elektroakustinės muzikos autorius, tapytojas, dėstytojas Antanas Jasenka, dainų autorius, atlikėjas, renginių vedėjas Virgis Kuprys, Vilniaus universiteto profesorius, Kokybės vadybos programos vadovas, Lietuvos mokslininkų sąjungos pirmininkas Dalius Serafinas, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto Javų selekcijos skyriaus vyriausiasis mokslo darbuotojas, vienas ryškiausių selekcininkų, žieminių kviečių ir rugių veislių kūrėjų Lietuvoje doc. dr. Vytautas Ruzgas ir teisininkas, meno kūrėjas Klaidas Navickas.

Prie diskusijos prisijungė Kėdainių rajono savivaldybės meras Valentinas Tamulis, Seimo narys Viktoras Fiodorovas, kiti kėdainiečiai. Visų pasisakymuose skambėjo optimistiškos, padrąsinančios įžvalgos: kalbėta apie turtingą krašto istoriją, padėjusią tvirtus pamatus kėdainietiškos tapatybės formavimuisi ir dabar esančią vienu iš turistų traukos taškų, apie patogią geografinę padėtį ir tinkamai išnaudojamas galimybes Kėdainiams būti pramonės, žemdirbystės, turizmo centru. Pastebėtas ir teigiamai įvertintas jaunų šeimų kūrimasis Kėdainiuose, šeimyninių verslų gimimas. Diskusijos dalyviai – kultūros, verslo, mokslo, politikos atstovai – pabrėžė, jų nuomone, būtinas sąlygas tolesniam Kėdainių krašto vystymuisi: vidutinio ir smulkaus verslo iniciatyvų, kūrybinių iniciatyvų, kurių kėdainiečiams netrūksta, palaikymą.

Viešosios bibliotekos bendruomenė džiaugiasi įvykusia Kraštiečių švente. Regėti tiek skirtingų žmonių, girdėti tokią įvairovę istorijų, kurias vienija raktinis žodis „Kėdainiai“, „Kėdainių kraštas“ – didelis džiaugsmas ir kartu įpareigojimas neišbarstyti mūsų kraštiečių žodžių, patirties, žinių, darbų, kuriais didžiuojamės, kuriais norime dalytis.

„Nors rengiant šventę buvo nemažai iššūkių, džiaugiamės šia patirtimi. Dėkojame visiems atvykusiems į šventę ir padėjusiems ją organizuoti: rajono savivaldybės merui Valentinui Tamuliui, Kultūros ir sporto skyriaus vedėjui Kęstučiui Stadalnykui, savivaldybės administracijai, Kėdainių kultūros centrui, Kėdainių arenai, UAB „Dotnuva Baltic“, bibliotekos kolektyvui“, – sakė Kėdainių Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos direktorė Virginija Grigorjevienė.

0001_5_1662982511.jpg