Naujienos

Svečiavosi novelistas D. Mušinskas ir leidyklos „Homo liber“ vadovas V. Gužauskis



„Mums visą laiką buvo sakoma, kad literatūra išgelbės pasaulį, kad vyksta progresas. Stebėdamas baisius dalykus, vykstančius dabar Ukrainoje, ir didžiausius nusikalstamus veiksmus žmogiškumui, pradedi abejoti, ar literatūra apskritai ką nors reiškia, ar ji ką nors gali? Bet vis vien viliesi, kad ji kalba tiems, kurie ją supranta, kurie ją skaito, domisi, kurie yra šalia literatūros (...) “
 
Tai – tik nedidelė nuotrupa gilaus ir nuoširdaus kėdainiečių pokalbio su leidyklos „Homo liber“ vadovu, kraštiečiu Viliumi Gužauskiu bei žinomu rašytoju, unikalaus mažosios novelės modelio kūrėju Danieliumi Mušinsku. Balandžio 7-osios pavakarę jiedu Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje pristatė naujausią rašytojo novelių rinkinį „Vainiko pynimas“, o taip pat – ilgalaikę vertę turinčių kūrinių, švietėjiškos literatūros, lietuviškos poezijos publikavimui atsidavusios leidyklos veiklą.

Neina lengviausiu keliu

Jau ketvirtį amžiaus veikianti leidykla „Homo liber“ (lot. laisvas žmogus) gausiai verčia italų, norvegų, estų, ukrainiečių ir daugelio kitų šalių literatūros kūrinius, tačiau save iš esmės suvokia kaip lietuvių literatūros leidėjus. Per metus išleidžianti nuo 20 iki 30 knygų, „Homo liber“ taip pat stengiasi pristatyti bent porą debiutuojančių rašytojų ir dailininkų. Poezija sudaro trečdalį visų leidyklos leidžiamų knygų.
„Mes ieškome mažųjų leidyklų ir jų leidžiamų „perliukų“, bendraujame tiesiogiai su autoriais, stengiamės įsigyti visų lietuvių kūrėjų knygas“, – patikino bibliotekos direktorė Virginija Grigorjevienė.

Žodžio galia

Danielius Mušinskas – prozininkas, lakoniškos novelės kūrėjas, Žemaitės (1988), Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto (2007) literatūrinių premijų, Lietuvos Respublikos Vyriausybės kultūros ir meno premijos (2006) laureatas. Naujausia knyga „Vainiko pynimas“ – šeštasis novelių rinkinys, pasirodęs po ilgos pertraukos. Autorius už šį rinkinį nominuotas šių metų Gabrielės Petkevičaitės-Bitės literatūrinei premijai, kurią teikia Panevėžio rajono savivaldybė.

Daugelis „Vainiko pynimo“ novelių parašytos anksčiau, bet knygose iki šiol nebuvo publikuotos. Tai originalios ir patrauklios savito žemaitiško humoro ir išminties kupinos istorijos. Jų herojui svetimas šiuolaikinis industrializacijos ir besaikio vartojimo paveiktas pasaulis, jis stojiškai atsisveikina su tuo, kas gyvenime nuolat baigiasi, ir neturi iliuzijų ką nors sustabdyti arba pakeisti. Tai ne siužetinės, o būsenų novelės: įtaigios, emocingos, gilios.

„Ši knyga man įdomi, nes apima gana ilgą kūrybinį laikotarpį ir yra įvairi. Joje galima rasti ir poetiškų, ir gana realistiškų, netyčia susišaukiančių su aktualijomis kūrinių“, – pristatydamas knygą, kalbėjo D. Mušinskas. Anot rašytojo, nieko nuostabaus, kad prieš porą dešimtmečių sukurti tekstai skamba aktualiai ir bendražmogiškai. Istorija kartojasi, žmogaus prigimtis nesikeičia... „Autorius ir turi stengtis taip rašyti, kad ir po daugelio metų koks nors skaitytojas, atsivertęs knygą, joje ką nors rastų“, – sakė svečias.

Pasak jo, ši užduotis ne iš lengvųjų, nes prozos tekstu pasiekti įtaigumo yra daug sunkiau negu, pavyzdžiui, muzika. „Muzika yra universali kalba ir ji visada patiks, jei tik, žinoma, moki groti. O pasiekti, kad skaitytojas skaitytų tekstą – kai tekstų dabar yra tiek daug – tai jau retai kam pasiseka. Nes dabar dažniausiai žmonės, ypač jaunimas, skaito „telefoną“, ne knygas“, – liūdnai šyptelėjo rašytojas, pasidžiaugdamas, kad tokie susitikimai, kaip šis Kėdainių bibliotekoje, rašytojams ir leidėjams leidžia pasijusti savo terpėje – nes čia renkasi žmonės, mylintys knygas.

Susitikimai – paskata mąstyti

Apie prabėgusį ir esamąjį laiką, apie vienatvę, nerimą, viltį ir neviltį, iliuzijas ir jų žlugimą sukosi pokalbis, lydimas egzistencinius klausimus keliančių, tačiau anaiptol nedidaktinių novelių ištraukų skaitymo ir kaip gyvenimo upė vinguriuojančių saksofono garsų. Juos kėdainiečiams dovanojo Kėdainių muzikos mokyklos mokytojas Robertas Šulcas ir jo mokinys Žygimantas Krasauskas, akomponavo Edita Sasnauskienė.

Smagių prisiminimų pažėrė kartu su novelistu D. Mušinsku studijavusi literatė, ilgametė žurnalistė Zita Zokaitytė ir Jonas Stankevičius, Kėdainių rajono literatų klubo „Varsna“ pirmininkas.

Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje skaitytojai gali rasti ir kitas D. Mušinsko novelių knygas: „Kol išaušta rytas“ (1979), „Mėlynų dilgėlynų naktis“ (1982), „Šviesa virš Tausalo“ (1987), „Gyvenimas kaip alibi“ (1991), rinktinę „Kalno saugotojas“ (2006).

Taip pat bibliotekos lentynas visai netrukus papildys naujausios leidyklos „Homo liber“ knygos – grožinė ir dalykinė literatūra.
 
 
Nuotraukose:
Prozininkas Danielius Mušinskas (kairėje) ir leidyklos „Homo liber“ vadovas, kraštietis Vilius Gužauskis.
 
Naujos leidyklos „Homo liber“ knygos papildys bibliotekos lentynas.

0001_sveciai_1649415577.jpg