Įvykę renginiai

Mikalojaus Daukšos ąžuolas subūrė literatus



Pajusti gilios praeities dvelksmą ir pabandyti suprasti, kaip baigiantis XVI-ajam amžiui mąstė kultūros, dvasingumo ir humanizmo idėjų skleidėjai, galima ne vien per žinias, bet ir per jausmą, emociją.

Su tokia intencija, papildančia bibliotekoje puoselėjamą lietuvių kalbos raštijos kūrėjo, talentingo literato ir vertėjo, modernios tautos ir valstybės koncepcijos kūrėjo Mikalojaus Daukšos (gimė tarp 1527 ir 1528 Babėnuose – mirė 1613 m. Varniuose) darbų ir asmenybės atmintį, gegužės 7-ąją surengti krašto literatų ir menininkų teatralizuoti skaitymai.

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną vykęs renginys priartino kūrybinį ir kultūrinį M. Daukšos palikimą prie mūsų dabarties. Bendradarbiaudama su biblioteka, skaitymų ir istorijų renginį „(Pra)kalbos“ surengė Kėdainių literatų ir menininkų sambūrio „Vaivorykštės tiltai“ bendruomenė. Prasmingą eilių ir dainų programą kėdainiečiams dovanojo ir Jonavos rajono poezijos klubo „Šaltinis“ (vadovė Galina Plytnikienė) nariai.

Skaitymai prasidėjo vidurdienį prie Mikalojaus Daukšos ąžuolo Babėnuose. Apjuosę šimtmečius skaičiuojančio galiūno kamieną žalios spalvos juosta, simbolizuojančia vienybę ir pagarbą kalbai, poetai skaitė eiles ir prozos kūrinių ištraukas. Skambėjo M. Daukšai, lietuvių kalbai, gimtinei, Kėdainiams skirti kūriniai.

Vėliau keliavome prie medinės skulptūros M. Daukšai, stovinčios šalia Kėdainių jaunimo ir suaugusiųjų mokymo centro. Anksčiau čia veikė M. Daukšos vardo vidurinė mokykla. Sambūrio „Vaivorykštės tiltai“ vadovė, pedagogė, poetė ir dainų autorė Alma Jociuvienė ne tik dalinosi prasmingomis eilėmis ir įžvalgomis apie šios asmenybės svarbą lietuvių raštijai ir kultūrai, bet ir priminė skulptūros istoriją bei simboliką. Šį kūrinį 1998 m. sukūrė tautodailininkas Aloyzas Urbšys.

Palikę Babėnus, keliavome į Kėdainių senamiesčio širdyje įsikūrusią biblioteką, po kurios stiklo skliautais tęsėsi skaitymų renginys. Beveik dvi dešimtys Kėdainių ir Jonavos poetų skaitė savo kūrybą, jautriai išsakė savo asmeninį santykį su lietuvių kalba, Kėdainiais. Skambėjo dainos, kurias atliko Alma Jociuvienė, Galina Plytnikienė, o jonavietis Vilius Plytnikas atliko pagal klubo narių tekstus sukurtų dainų.

„Mikalojus Daukša vienijo tautą per kalbą, tikėjimą. Šiandien mes vienijomės, šildėme vieni kitus per poeziją, žodį, šypseną, dainą. Džiaugiuosi, kad mūsų žodžiai ir jausmai kalbai, tautai, Mikalojui Daukšai, prasidėję prie ąžuolo – kur tikrai kiekvienas pasijutome dvasiškai pakylėti – tęsiasi šios asmenybės vardu pavadintoje bibliotekoje“, – dėkodama renginio dalyviams už nuoširdų, aktyvų įsitraukimą, kalbėjo bibliotekos direktorė Virginija Grigorjevienė.

Šis renginys yra bibliotekos įgyvendinamo projekto „(Pra)kalbinti Mikalojų Daukšą ir raštijos istoriją“ dalis. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Kėdainių rajono savivaldybė.

Plačiau susipažinti su Mikalojaus Daukšos indėliu į lietuvių raštiją galite čia .

M. Daukšos viešosios bibliotekos ir Aušros Kuusienės nuotraukos

 


0001_messenger_creation_4e339eca-2523-4637-94a1-8176dbcfe575_1778575042.jpeg