Kraštotyros naujienos

Naujos Kraštotyros fondo knygos

Jovaiša E. Kapai ir žmonės

„Kapai ir žmonės“ yra naujausias mokslo sklaidai skirtas leidinys. Ši knyga yra tiems, kurie neabejingi mūsų istorijai ir ja domisi, tiems, kurie nenori, kad Lietuvos istorija liktų be istorijos pradžios, tiems, kurie supranta, kad priešistorės mokslas turi ne tik liudyti daiktinę ir dvasinę senųjų gyventojų kultūrą, bet ir rašyti seniausią tautos istoriją. Tokią istoriją, kurią rašo ir kitos šiaurinės Europos tautos ieškodamos savęs Romos imperijos aplinkoje ir vėliau, kai tos pačios šiaurinės tautos ėmėsi savų valstybių kūrimo reikalų. Ir tarp tų tautų buvo gintaro kranto tauta — aisčiai.

Eugenijus Jovaiša – archeologas, profesorius, akademikas. Tyrinėja aisčių laidojimo paminklus, aisčių kilmę ir jų raidą. Išleido aisčių istorijai skirtų knygų: „Aisčiai. Kilmė“ (2012), „Aisčiai. Raida“ (2014), „Lietuvių ir Lietuvos pradžia“ (2016), „The Aestii. The Western Balts“ (2020). Daug dėmesio skiria archeologijos ir istorijos sklaidai. Ne vienas mokinys, studentas ar istorijos ir archeologijos mėgėjas žino „Gimtąją istoriją“ ir „Įdomiąją istoriją“, „Lietuvą iki Mindaugo“ ir „Lietuvą 1009—2009“.

"Trijų šimtų puslapių knygoje harmoningai dera puikios iliustracijos ir jas lydintys tekstai, aprašantys radinius aštuoniose kapavietėse, pasakojantys aštuonių vėlyvosios antikos laikų aisčių bendruomenių istorijas. E. Jovaiša apibendrina: „Jas galbūt išgyveno ir visos tų laikų aisčių erdvės tautos glaudžiausiais ryšiais, o visų pirma Gintaro keliu susietos su Romos imperija ir laisvu šiaurės barbarų pasauliu. Paliečiama ir poimperinė Romos ir aisčių istorija gotams užkariavus Romą. Šias istorijas parašyti paskatino neįtikėtini atradimai tyrinėtuose aisčių laidojimo paminkluose, – Raudonėnuose (I a. pirmoji pusė), Plinkaigalyje (V a. antroji pusė – VI a. pradžia), Lauksvyduose (IV–V amžiai), Krūvanduose (VII amžius), Ruponionyse (III, VI ir XI–XIII amžiai), Šaukėnuose (III–V amžiai), Dauglaukyje (I–III amžiaus vidurys), Vėluikiuose (IV–V amžiai). Knygą parašiau tiems, kurie neabejingi mūsų istorijai ir ja domisi, tiems, kurie nenori, kad istorija liktų be istorijos pradžios, tiems, kurie supranta, kad priešistorės mokslas turi ne tik liudyti daiktinę ir dvasinę senųjų gyventojų kultūrą, bet ir rašyti seniausią tautos istoriją. Tokią istoriją, kurią rašo ir kitos šiaurinės Europos tautos ieškodamos savęs Romos imperijos aplinkoje ir vėliau, kai tos pačios šiaurinės tautos ėmėsi savų valstybių kūrimo reikalų. Ir tarp tų tautų buvo gintaro kranto tauta – aisčiai.“ - apžvelgdamas knygą kultūros žurnale radikaliai.lt rašo Mindaugas Peleckis. 

Šaltinis: http://www.radikaliai.lt/knygos/4939-eugenijus-jovaisa-kapai-ir-zmones-aisciai-romenai-gotai-ir-kitos-istorijos-vilnius-unseen-pictures-2020-instrukcija-kaip-isimyleti-savo-istorija