Vaikų ir jaunimo skyriuje vyko švedų vaikų literatūros parodos

2019 m. vasario 5 d.

Sausio 30 d. Kėdainių rajono savivaldybės M. Daukšos viešosios bibliotekos naujose, jaukiose, moderniose patalpose įsikūrusiame vaikų ir jaunimo skyriuje vyko švedų vaikų literatūros parodos „Kur auga vaikai“ atidarymas. Parodą organizavo Kėdainių lietuvių ir švedų draugija ir Mikalojaus Daukšos viešoji biblioteka. Parodos atidaryme dalyvavo rajono meras Saulius Grinkevičius, viešnios iš Švedijos: Katarina Borgstrand, Kristina Prahl, Linnea Widing ir Elin Persson.

Pradžioje Kėdainių lietuvių ir švedų draugijos pirmininkė Rūta Švedienė pristatė iš Švedijos ambasados atvežtą parodą, supažindino su švedų vaikų literatūra, vaikų  mėgiamais švedų literatūros personažais.

Daugelyje švediškų knygų vaikams rašoma apie tokius dalykus, kurie suaugusiems gali pasirodyti per sudėtingi: apie vienatvę, mirtį, draugystę.

Vaikams patinka skaitomose knygose atpažinti save. Tarp parodos personažų sutiksime gudrių vaikų, kurie atskleidžia paslaptis, stiprių princesių, kurios gelbėja princus, mažų vaikų, kuriuos apima pyktis, pavydas ar liūdesys.

Švedijoje svarbu, kad būtų tokių literatūrinių kūrinių, kuriuose vaikai  jaustųsi esą visuomenės dalimi. Kelias kaip to pasiekti – tarptautiniai mainai. Išverstos knygos suartina skaitytojus įvairiuose pasaulio kraštuose, skatina vienas kitą  suprasti ir pažinti  Tai ypač svarbu jauniausiems skaitytojams.

Geriausiai apie tai yra pasakiusi Astrida Lindgren  „Gera literatūra suteikia vaikui vietą pasaulyje, o pasauliui vietą vaiko širdyje“.

Renginyje vyravo puiki nuotaika. O ją dar labiau pagyvino rajono mero Sauliaus Grinkevičiaus užduotas klausimas apie tai kas sieja Kėdainius su Švedija. Pasirodo, klausimas buvo ne iš lengvųjų, nes tik viena dalyvė atsakė į mero užduotą klausimą. Tai Kėdainių sutartis.

Rūta Švedienė padovanojo nedidelį prizą skaitytojui, kuris atspėjo kokio dydžio yra žymiausios švedų rašytojos Astridos Lindgren atminimo literatūrinė premija, kuria apdovanojami autoriai, iliustratoriai,  sugebantys geriausiai skatinti skaitymą. Ta premija yra net pusės milijono dydžio.

Vaikų ir jaunimo skyriaus darbuotojos paruošė ir švedų vaikų rašytojų knygų parodėlę. Šio skyriaus vedėja Danguolė Juknevičienė pristatydama knygų parodėlę pasidžiaugė, kad pažintis su švedų vaikų rašytojų knygomis prasidėjo seniai ir tęsiasi iki šių dienų. Su šiomis visame pasaulyje pamėgtomis knygomis  „ Pepė Ilgakojinė“, „Ronja plėšiko duktė“, „ Mažylis ir Karlsonas, kuris gyvena ant stogo“ ir kt. užaugo vyresnioji karta, užaugo jų vaikai, o dabar pažintį tęsia ir anūkai.

Vaikai atranda ir pamilsta vis daugiau švedų rašytojų kūrinių. Šiuo metu populiarios ir labai skaitomos Wieslander knygelės apie Mamulę Mū, Sven Nordqvist knygos apie keistuolį dėdulę Petsoną ir jo nenuoramą katiną Findusą ir kt.

Kilnojamoji paroda „Kur auga vaikai“ ir „Švedų rašytojų knygas skaito ir Lietuvos vaikai“ veiks iki vasario 15 d.

Kitos aktualijos

Ką turime žinoti apie konfliktus ir jų sprendimą?

2020 m. spalio 12 d. 16 val. kviečiame dalyvauti nuotoliniame seminare „Konfliktai: kaip valdyti ir spręsti?“, kuris skirtas Kėdainių ir aplinkinių raj. gyventojams. Konfliktas – ar turime jo vengti ir bijoti? Konfliktas dažnai yra mūsų noro ir kartu nenoro spręsti sunkumus priežastis ir pasekmė.Seminaras nemokamas, tačiau būtina registracija.

Kėdainių miesto šventė

Rugsėjo 4–6 dienomis vyks Kėdainių miesto šventė. Kviečiame kėdainiečius ir miesto svečius dalyvauti! Radviliada, karybos rekonstruktoriai, amatininkai, Jievaro Jasinskio muzika ir filmas „Barbora Radvilaitė“, senosios muzikos ansambliai ir baroko orkestras iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos. Mugė, ūkininkai tautodailininkai senieji amatai ir kita.

60 000 Europos bibliotekų ragina stiprinti Europos kultūros ir švietimo dimensiją

Liepos pabaigoje Europos Sąjungos (ES) institucijos pasiekė labai svarbų susitarimą dėl 2021–2027 m. ES daugiamečio 1,074 trln. eurų biudžeto ir dėl naujo, COVID–19 pandemijos padiktuoto, 750 mlrd. eurų dydžio Europos ekonomikos gaivinimo plano. Tačiau ES Parlamente atsirado daug susirūpinimo, kaip numatytos lėšos bus panaudotos: ar tiesiog „pravalgytos“, ar investuotos į ateitį.

Lankytojų dėmesiui!

Nuo rugpjūčio 1-osios prašome lankytojus, vyresnius nei 6 metų amžiaus, dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones.