Renginiai

Gautas Kėdainių rajono savivaldybės kultūros projektų finansavimas Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos teiktam projektui „Šalia trispalvės priglausime ir Ukrainos vėliavos spalvas“. Projekto tikslas per praktinius užsiėmimus supažindinti kėdainiečius ir ukrainiečių vaikus su tautine savastimi, ugdyti toleranciją kitiems, šalia esantiems, pagerinti vaikų emocinę ir psichologinę būklę. Projekto edukaciniai renginiai:

„Aitvarų dirbtuvės“

„Lietuva ir Ukraina – viena širdis“

„Dekupažo dirbtuvėlės“

„Draugystės apyrankių pynimas“

„Piešiu – susipažįstu“ (dirbtuvėlės su dailininke, knygų iliustratore, rašytoja Sigute Ach)



„Aitvarų dirbtuvės“
Vaikų ir jaunimo skyriuje vyko Aitvarų gaminimo ir laidymo dirbtuvės „Dangaus žaidimai“ su tapytoju, fotografu, rašytoju ir aitvarų meistru Mariumi Abramavičiumi ir jo pagalbininkais Greta ir Jonu. Renginyje dalyvavo virš 60 kėdainiečių ir Ukrainos moksleivių iš J. Paukštelio progimnazijos, Kėdainių rajono Akademijos gimnazijos ir Kėdainių rajono Surviliškio V. Svirskio pagrindinės mokyklos.

Tai pirmasis projekto „Šalia Trispalvės priglausime ir Ukrainos vėliavos spalvas“ renginys. Projektą finansuoja Kėdainių rajono savivaldybės administracija.

Kūrybinių dirbtuvių metu kėdainiečiai ir Ukrainos vaikai, padedami aitvarų meistro Mariaus Abramavičiaus ir jo pagalbininkų Jono ir Gretos, iš medžiagos, lazdelių, juostelių  konstravo, klijavo aitvarus. Gaila, kad šiam gražiam renginiui sutrukdė lietus, tad aitvarų gaminimo procesą teko pradėti vaikų ir jaunimo skyriaus renginių salėje, bet orui pagerėjus juos dekoruoti vėl visi išskubėjo į lauką, į bibliotekos kiemelį. Smagiausia buvo savo sukonstruotus ir dekoruotus aitvarus leisti į dangų.
Tikimės, kad šis renginys dar labiau suvienijo kėdainiečių ir ukrainiečių vaikus, o užsimezgusi pažintis peraugo į tvirtą ir ilgalaikę draugystę.

„Aitvarų dirbtuvės“ atvėrė galimybę pabūti su savo draugais, o kuriant aitvarus ir juos leidžiant į dangų – grožėtis Nevėžiu ir jo pakrantėmis.

„Lietuva ir Ukraina – viena širdis“
Antrasis projekto renginys – pamokėlė „Lietuva ir Ukraina –viena širdis“, kurią vedė mokytoja iš Ukrainos Larisa Sinelnikova. Jos metu vaikai susipažino su Ukrainos istorija, kultūra, gamta, aptarė ir šių dienų aktualius įvykius. Praktinio užsiėmimo metu vaikai darė atvirukus, panaudodami Ukrainos nacionalinius simbolius. 

„Dekupažo dirbtuvėlės“
Vaikų ir jaunimo skyriuje vyko edukacija „Dekupažo dirbtuvėlės“. Tai trečiasis projekto „Šalia Trispalvės priglausime ir Ukrainos vėliavos spalvas“ renginys, kuriame dalyvavo jaunieji kėdainiečiai ir Kėdainiuose karo metu įsikūrę ukrainiečių vaikai. Šį renginį finansavo Kėdainių rajono savivaldybės administracija.
Klubo „Veiklios mamos“ edukatorės Daiva ir Dovilė pradžioje supažindino su šio meno istorija, papasakojo apie dekoravimo techniką, būdus ir priemones.

Po trumpos teorinės dalies apie dekupažą, vaikai ėmėsi kūrybos. Pasitelkę savo fantaziją ir vaizduotę, vaikai iš servetėlių karpė gėlytes, drugelius, širdutes, įvairius ornamentus ir tais karpiniais puošė savo puodelius. Kiekvienas puodelis buvo skirtingas, sukurtas su meile. Po edukacijos, vaikai išskubėjo namo, ragauti arbatos iš savo išpuoštų puodelių.

„Draugystės apyrankių pynimas“
Į Vaikų ir jaunimo skyrių atvykę kėdainiečiai ir Ukrainos vaikai iš Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos dalyvavo ketvirtoje projekto edukacijoje „Draugystės apyrankių pynimas“, kurią vedė ir pynimo meno mokė Menų studijos edukatorė Alma Bureikienė. Vaikai sužinojo, kad pirmieji draugystės apyrankes pradėjo pinti indėnai. Žmogus, kuris ant rankos turėdavo daug apyrankių, buvo laikomas labai draugišku. Į šį kūrybinį pynimo procesą įsijungė visi renginyje dalyvavę moksleiviai. Pinant apyrankes buvo naudojamos Lietuvos ir Ukrainos vėliavų spalvos.

„Piešiu – susipažįstu“ (dirbtuvėlės su dailininke, knygų iliustratore, rašytoja Sigute Ach)

Vaikų ir jaunimo skyrius skambėjo nuo vaikų klegesio ir juoko. Čia lankėsi vaikai iš J. Paukštelio ir Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijų. Vyko paskutinis projekto „Šalia Trispalvės priglausime ir Ukrainos vėliavos spalvas“ renginys „Piešiu – susipažįstu“. Šį renginį vedė gerai žinoma ir mylima dailininkė, knygų iliustratorė, rašytoja Sigutė Ach.

Jau nuo pat pirmų susitikimo minučių dailininkė įtraukė vaikus į užburiančią akvarelės liejimo techniką. Vaikai stebėjo ir aikčiojo kaip Sigutė Ach kiekvieną dažų lašelį paskleisdavo į pačias įvairiausias formas. Netrukus ir patys renginio dalyviai išbandė savo kūrybiškumą. Ant balto popieriaus lapo chaotiškai išlieję akvarelės dėmelę ir pasitelkę savo vaizduotę išgaudavo žuvytes, zuikius, meškiukus, krabus ir t.t. Vaikai net patys stebėjosi kaip iš mažo vandens lašelio ir dažų virsta tokie stebuklai.

Atsisveikinant su Sigute Ach, vaikai ir mokytoja pažadėjo įgytas žinias pakartoti ir pamokoje.

Visi iš šio susitikimo išsinešė daug gražių ir spalvotų įspūdžių.

Renginį finansavo Kėdainių rajono savivaldybės administracija.

Susitikimas su knygų iliustratore Agne Nananai-Kananaitiene

Vaikų ir jaunimo skyriuje vyko įdomus ir paslaptingas susitikimas su daugelio vaikiškų knygų iliustratore Agne Nananai-Kananaitiene. Vaikai susidomėję klausėsi apie iliustracijų kūrimo procesą nuo pat pirmųjų eskizų iki iliustracijos užbaigimo, stebėjosi, koks ilgas knygos iliustracijų kūrimo procesas, trunkantis kelias dienas ar net kelis mėnesius.

Praktinėje dalyje vaikai patys tapo dailininkais ir kūrė Kažkuriukus iš Evelinos Daciūtės knygos „Paslapčiausia paslaptis“ ir jų namukus. Vaikų sukurti Kažkuriukai įsikūrė jaukiuose namukuose, kuriuose ruseno židiniai, ant palangių žydėjo gėlės.

Pirmoji pažintis su biblioteka
Vaikų ir jaunimo skyriuje lankėsi pirmokai iš Krakių M. Katkaus gimnazijos.
Ekskursijos metu vaikai susipažino su bibliotekoje „gyvenančiomis“ knygomis, sužinojo, kam reikalingas skaitytojo bilietas, aplankė bibliotekos erdves: knygų pievą, išmaniąją palėpę.
Atsisveikindami su knygelėmis ir žaidimais prižadėjo, kad čia sugrįš dar ne vieną kartą.

Edukacinis užsiėmimas jaunimui „Pokyčiai"
Vaikų ir jaunimo skyriuje vyko edukacinis užsiėmimas jaunimui „Pokyčiai“ su Lietuvos muzikos ir teatro akademijos magistrante Daiva Paplauskiene. Emocijos mūsų gyvenime atlieka be galo didelį vaidmenį. Jos lydi mus kasdien: vieną dieną esame linksmi, kitą nuliūdę ir taip viena emocija keičia kitą. Tad labai svarbu kylančias emocijas ir jausmus atpažinti, suprasti ir su jomis susidoroti. Šio užsiėmimo metu dalyviai žaidė įvairius emocijų-savęs pažinimo žaidimus: dokumentinio teatro, emocijų susitikimo ir pertekliaus, judesio ir garsų. Tikimės, kad šie žaidimai padėjo nors truputėlį suprasti, kaip lengviau susidoroti su patirtomis emocijomis. Linkime visiems patirti tik pačias geriausias emocijas.

Kviečiame išbandyti naują virtualios realybės įrangą
Vaikų ir jaunimo skyrius kviečia bent trumpam atitrūkti nuo tikrovės ir išbandyti virtualios realybės įrangą, kuri leidžia ne tik pamatyti tikrovėje neegzistuojančią aplinką, bet ir paliesti, pakelti ir naudoti joje esančius daiktus. Kviečiame pasinaudoti galimybe aplankyti virtualų pasaulį.
Pageidautina išankstinė registracija: 8 640 35894

Animacinio filmuko kūrimo dirbtuvės
Spalio 20 d. Vaikų ir jaunimo skyrius pakvietė jaunuosius kėdainiečius į „Animacinio filmuko kūrimo dirbtuves“, kurias vedė „Animotuko“ komanda. Tai pirmasis projekto „Knyga, filmas ir (ko)miksas“ renginys, kurį finansuoja Kėdainių rajono savivaldybės administracija.
Dirbtuvės susidėjo iš dviejų dalių – sustabdyto kadro animacijos kūrimo ir įgarsinimo.
Renginyje dalyvavę J. Paukštelio progimnazijos 4 c klasės moksleiviai su profesionalų pagalba kūrė animacinį filmuką pagal lietuvių liaudies pasaką „Varna ir sūris“. Dėliojo veikėjus, keitė jų vietas, fiksavo tinkamus kadrus, mokėsi animacijos kūrimo principų.
Po trumpos pertraukėlės visi galėjo išbandyti įgarsinimo meną. Vieni įgarsino pasakotoją, kiti -  lapę, treti -varną ir net kelis garso efektus: dviračio pedalų minimą, motorolerio variklio ūžesį ir jo signalą, lipimą kopėčiomis ir t.t.. Šiems garsams išgauti buvo naudojamos tokios priemonės kaip kolbelės, pieštukas ir daug kitų daiktų. Kad pasiekti reikiamą rezultatą, garsinimą teko kartoti po kelis kartus.
Iš bibliotekos vaikai išėjo išsinešdami daug įspūdžių, naujų pojūčių ir laukdami kuo greičiau pamatyti savo darbo rezultatus, kuriuos profesionalų komanda sumontuos į sutvarkytą animacinį filmuką.
Renginys „Naktis bibliotekoje“
Rugsėjo 29 dieną bibliotekos Vaikų ir jaunimo skyriuje vyko vienas įsimintiniausių renginių mokiniams „NAKTIS BIBLIOTEKOJE“. Jame dalyvavo vietos mokiniai ir iš Ukrainos priverstinai perkelti mokiniai, kadangi siekiama bendro tikslo – susitelkti, susidraugauti ir būti tvirta viena bendruomene. Renginyje svečiavosi menininkė, Kėdainių krašto literatų sambūrio narė, Neringa Visockė. Ji renginio dalyvius supažindino su mixed media technika.
Renginio metu mokiniams buvo pristatytos knygos, taip pat jie diskutavo, kūrė istoriją, o ieškodami gerųjų pavyzdžių naudojosi kompiuteriu, multimedija ir išmaniaisiais telefonais. Vėliau naudojant įvairias priemones (atspaudus, akrilinius dažus, iškirstas skrebinimo detales, nebereikalingus mini daiktus, trafaretus, medines detales ir kt.) gamino knygų viršelius, bibliotekoje surengė parodą, žaidė judriuosius žaidimus.
Renginio dalyvių kurta istorija – „GRAŽI ISTORIJA – NAKTIS BIBLIOTEKOJE“. „Vieną saldaus rudens naktį šaunus jaunimas susirinko bibliotekoje. Durys užsivėrė ir pradėjo dėtis stebuklingi dalykai. Ėmė kilnotis įvairūs daiktai: medinės dekoracijos, teptukai, dažai, žirklės ir liniuotės bei pieštukai... Ant sienų linksmą šokį šoko judantys margaspalviai raštai. Staiga jie apsigyveno meno kūriniuose ir paveikslai: „Išaušo rytas“, „Amžina meilė“, „Saldus ruduo“, „Stebuklinga naktis“, „Harmonija“, „Raudona naktis“, „Vieniša jūra“, „Sapnų pasaulis“, „Mažasis princas“, „Naktis“, „Septyni nykštukai“, „Triukšminga jūra“, „Pasaulio pabaiga“, „Adams“, „Naktis bibliotekoje“, atgijo. Vėliau iliustruoti knygų viršeliai sugulė į molbertus ir džiugino bibliotekos lankytojus...“.
Naktinėjant bibliotekoje turiningai, įdomiai ir šauniai praleistas laikas paliks neišdildomus įspūdžius.
Nuoširdžiai dėkojame Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos direktorei Virginijai Grigorjevienei, Vaikų ir jaunimo skyriaus vedėjai Danguolei Jablonskienei ir menininkei Neringai Visockei už dalyvavimą renginyje bei prasmingai praleistą laiką.
 
 
Renginio dalyvių kurta istorija
„GRAŽI ISTORIJA – NAKTIS BIBLIOTEKOJE“
Vieną saldaus rudens naktį šaunus jaunimas susirinko bibliotekoje. Durys užsivėrė ir pradėjo dėtis stebuklingi dalykai. Ėmė kilnotis įvairūs daiktai: medinės dekoracijos, teptukai, dažai, žirklės ir liniuotės bei pieštukai... Ant sienų linksmą šokį šoko judantys margaspalviai raštai. Staiga jie apsigyveno meno kūriniuose ir paveikslai: „Išaušo rytas“, „Amžina meilė“, „Saldus ruduo“, „Stebuklinga naktis“, „Harmonija“, „Raudona naktis“, „Vieniša jūra“, „Sapnų pasaulis“, „Mažasis princas“, „Naktis“, „Septyni nykštukai“, „Triukšminga jūra“, „Pasaulio pabaiga“, „Adams“, „Naktis bibliotekoje“, atgijo. Vėliau iliustruoti knygų viršeliai sugulė į molbertus ir džiugino bibliotekos lankytojus...
 
 
Kviečiame žiūrėti
Edukacinis užsiėmimas „Nuotraukos telefonu. Nuotraukų redagavimo programėlės“
Lapkričio 10 dieną Vaikų ir jaunimo skyriuje surengtas edukacinis užsiėmimas „Nuotraukos telefonu. Nuotraukų redagavimo programėlės / Фотографии на телефоне. Приложения для редактирования фотографий“, kurio metu, naudojant skaitmenines mokymosi priemones, skatinamas iš Ukrainos atvykusių mokinių įsitraukimas.
Edukacinio užsiėmimo metu mokiniai išgirdo keletą svarbių patarimų, kurių reikia laikytis fotografuojant telefonu, mokėsi pereksponuoti nuotrauką, kalbėjo apie nuotraukų redagavimo programėles, keletą jų išmėgino.
Skaitydamas augu, mąstau, tobulėju
Šiandien, žiemos saulutei ritinėjantis po jau šventėmis kvepiančią padangę, Kėdainių r. sav. Surviliškio ir Šlapaberžės bibliotekose svečiavosi knygų: „Emilio laiškas”, „Skudurinukė“, „Stebuklingi senelio batai“, „Debesėlis“, „Juodavandeniai“ ir kt. knygų, skirtų vaikams ir paaugliams autorė Ignė Zarambaitė. Į susitikimą su ištikimiausiais savo kūrybos bičiuliais autorė atvyko ne viena. Ją atlydėjo knygos „Stebuklingi senelio batai“ herojus Enrikas, apsiavęs tais pačiais stebuklus darančiais batais. Autorė nuotaikingai pasakojo apie savo gyvenimą, kūrybą, kas ją įkvepia rašant knygas.
Ir kas galėtų pagalvoti, kad ši smulkutė moteris, knygų vaikams ir paaugliams rašytoja, gyvenime mielai žaidžia futbolą, užsiima sienų dekoravimu, lipdo lėles, yra sukalusi ėdžias laukiniams gyvūnams, ar tai, kad pas ją namuose be dviejų katinų, buvo apsigyvenę ir du balandžiai?
Vaikai mielai klausė autorės pasakojimų. Na o renginių kulminacija tapo edukacinės dirbtuvėlės, kuriose vaikai savo mažomis rankutėmis kūrė lėlytes.
Buvo daug juoko, daug gerų emocijų.
Nuoširdžiai dėkojame Kėdainių r. savivaldybei, Surviliškio pagrindinei mokyklai, Dotnuvos pagrindinės mokyklos mažiesiems skaitytojams ir mokytojai Živilei, naujai atrastiems, tikimės, kad susibičiuliausime, Pelėdnagių bibliotekos skaitytojų klubo nariams, Šlapaberžės, Surviliškio, Mantviliškio bei Sirutiškio vaikams už šaunų dalyvavimą. Gražaus ir nepamirštamo švenčių laukimo. Iki kitų susitikimų. Tai jau buvo paskutiniai projekto renginiai, tikimės, jog kitąmet į bibliotekas galėsime vėl Jus visus sukviesti. Su meile projekto „Skaitydamas augu, mąstau, tobulėju“ komanda.
Saugesnio interneto diena
Vasario 6 dieną minima jau 21-oji Saugesnio interneto diena! Dienos tikslas – atkreipti dėmesį į aktualius skaitmeninius iššūkius, skatinti saugesnį naudojimąsi internetu ir skaitmeninėmis technologijomis. Akcijos šūkis – Kurkime geresnį internetą kartu!
Gyvename technologijų pasaulyje, vaikus nuo mažų dienų supa įvairiausi elektroniniai prietaisai. Tačiau bėda ne šių prietaisų naudojimas. Bėda yra piktnaudžiavimas jais.
Istorijos veikėjas Railandas Volisas labai mėgsta žaisti kompiuterinius žaidimus. Apsėstas noro laimėti, Railandas tampa kompiuterinių žaidimų vampyrų auka. Ar vampyrai užvaldys Railando gyvenimą? Ar jis pamirš visus iki tol jam rūpėjusius dalykus, t. y. mokyklą, šeimą ir draugus? Ar vis dėlto jis ras būdą atsikratyti šių baisių padarų? Apie viską sužinojome perskaitę Jennifer Moore-Mallinos knygą „Kompiuteriniai žaidimai“.
Kalbėjome apie tai, kiek laiko praleidžiame prie išmaniojo įrenginio, kokiose interneto svetainėse dažniausiai lankomės ar internetu bendraujame su draugais. Pabaigoje sprendėme testą „Ar esi saugus internete?“
Dalinamės akimirkomis iš Vaikų ir jaunimo skyriuje vykusios popietės, skirtos Saugesnio interneto dienai.

Netradicinė lietuvių kalbos pamoka bibliotekoje
Labai džiugu, kad jau kelintą kartą moksleiviai, išmokę abėcėlę, atvyksta į biblioteką pasitikrinti savo žinias praktiškai. Šį pirmadienį ir antradienį bibliotekoje lankėsi Kėdainių J. Paukštelio progimnazijos 5a ir 5b klasių moksleiviai su lietuvių kalbos mokytoja Vaida Krasauskiene.
Biblioteka kaip tik ir yra ta vieta, kurioje, norint nepasiklysti knygų labirintuose, reikia mokėti abėcėlę.
Bibliotekininkė Laima supažindino su knygų išdėstymu lentynose, papasakojo kur dar, be bibliotekos, reikės pritaikyti šias žinias.
Moksleiviai turėjo atlikti praktinę užduotį, kurios metu turėjo lentynose surasti nurodytas knygas. Daugeliui ši užduotis buvo nesudėtinga ir jie lengvai ją įvykdė, kitiems reikėjo bibliotekininkės ir mokytojos pagalbos.
Su antra užduotimi, kurios metu reikėjo visas lentynose surastas knygas sudėti į vieną eilę abėcėlės seka, sekėsi sunkiau, bet ilgiau pagalvoję, įveikė ir ją.
Apsilankymas bibliotekoje paįvairino lietuvių kalbos pamoką, įkvėpė norą įsisavinti įgytas žinias pritaikant jas gyvenime.
Greitai, įdomiai ir turiningai prabėgo laikas bibliotekoje.