01 16 104 metai, kai gimė /1917 01 16/ Rudakių k. (Pernaravos vls., Kėdainių r.) Vladas Česas, Lietuvos operos solistas (tenoras).

Mirė 2008 10 08 Vilniuje. Palaidotas Antakalnio kapinėse.

Baigė Vilkijos gimnaziją. 1946 m. baigė Kauno konservatorijos Petro Olekos dainavimo klasę. 1944–1975 m. Lietuvos SSR operos ir baleto teatro solistas. 1969–1991 m. (su pertraukomis) dėstė Lietuvos konservatorijoje. Gastroliavo SSRS miestuose. 1954 m. Lietuvos SSR nusipelnęs artistas.

Kauno muzikiniame teatre debiutavo 1944 m. Laimučio vaidmeniu J. Karnavičiaus operoje „Gražina“. Tačiau pirmasis tikras debiutas įvyko 1945 m. grafo Almavivos vaidmeniu operoje „Sevilijos kirpėjas“, kurioje debiutavo ir kiti to meto jaunieji solistai – L. Jakevičiūtė, vėliau tapusi ir Vlado Česo gyvenimo drauge, ir J. Stasiūnas, operą dirigavo R. Geniušas.

Antrasis vaidmuo, taip pat parengtas 1945-aisiais, tapo ir pačiu svarbiausiu Vlado Česo karjeroje, tai Hercogas G. Verdi „Rigolete“, vėliau ne kartą dainuotas jau į Vilnių persikėlusioje Lietuvos operoje. Nuo 1945-ųjų, Vladas Česas 30 metų buvo Lietuvos operos solistas, garsėjęs kaip neprilygstamas Hercogas, ir kiekviename savo spektaklyje Hercogo dainelę dainuodavęs po kelis kartus, Almaviva, Belkorė, Jontekas ir daugelio kitų vaidmenų operose ir operetėse atlikėjas. 1969–1991 m. Vladas Česas dėstė konservatorijoje (dab. Lietuvos muzikos ir teatro akademija), augino jaunąją kartą, kuri mokytojo profesionalumą ir gebėjimus bei dedamas viltis pateisino su kaupu – tai operos solistai J. Valuckas, Z. Žemaitis, G. Maciulevičius, V. Juozapaitis, A. Penikas ir kt.

Visai neseniai, prieš mirtį, Vladas Česas baigė rašyti savo prisiminimus, palikdamas neįkainojamus pasakojimus apie daugybę situacijų, pergyvenimų, patirtų teatre ir konservatorijoje, istorijas apie sudėtingus teatro pasaulio žmonių santykius, apie savo bendraamžius kolegas.

Mokiniai: Vytautas Juozapaitis, Jonas Valuckas.

Vaidmenys: 1959 m. Vinilinės plokštelės (LP) garso takelio 30 sek. operos „Vaiva“ iškarpa, iš „Naglio ariozo“, dainuoja V. ČesasAlfredas, Hercogas – Džiuzepė Verdis, „Traviata“, „Rigoletas“, Faustas – Šarlis Guno, „Faustas“, Almaviva – Džoakinas Rosinis, „Sevilijos kirpėjas“, Lenskis – Piotras Čaikovskis, „Eugenijus Oneginas“, Jurodivas – Modestas Musorgskis, „Borisas Godunovas“, Jontekas – Stanislovas Moniuška, „Halka“, Belmonte – Volfgangas Amadėjus Mocartas, „Pagrobimas iš seralio“, Džeraldas – Leo Delibes, „Lakmė“, Danyla, Naglis – Vytautas Klova, „Pilėnai“, „Vaiva“

Šaltiniai: Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. 4, Vilnius, 2003, p. 322; Tarybų Lietuvos enciklopedija, T. 1, Vilnius, 1985, p. 352.