Renginiai

Prof. L. Mažylis kviečia susitikti Kėdainiuose: bibliotekoje pristatys parodą „Skausmo ir vilties laiškai iš šalčio žemės“Gegužės 22 d., pirmadienį, 17.00 val. Europos Parlamento narys prof. Liudas Mažylis Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje (Didžiosios Rinkos a. 4, Kėdainiai) pristatys parodą „Skausmo ir vilties laiškai iš šalčio žemės“. Paroda skirta masiniams sovietmečiu vykusiems trėmimams iš Lietuvos atminti.
„Paroda kviečia prisiminti skaudžią mūsų tautos išgyventą tremčių patirtį. Tai ypatingai svarbu ir geopolitinių iššūkių kontekste, kai vidury Europos vyksta karas, kai laisvos Ukrainos žmonės kovoja už savo laisvę. Todėl mes kaip niekada anksčiau turime siekti išsaugoti mūsų istorinę atmintį. Gi agresorės Rusijos veikimo būdai tokie pat tiek anuomet, tiek šiandien“, – teigia prof. L. Mažylis.
Parodoje pristatomos laiškų, siųstų iš tremties Mažylių šeimai į Kauną, kopijos. „Didžioji dalis jų yra Juozo Siručio – mano močiutės sūnėno. Jo į Lietuvą rašyti laiškai yra kaip tik adresuoti mano močiutei Antaninai Mažylienei“, – pristato prof. L. Mažylis. Parodoje taip pat eksponuojami L. Mažylio močiutei siųsti jos dukterėčios Petronėlės Sirutytės-Lastienės, Onos Sirutienės ir Onos Matulaitytės-Stulginskienės laiškai. Jų turinyje atsispindi skausmo, bado ir šalčio istorijos, sunkūs išgyvenimai toli nuo tėvynės ir artimųjų.
„Trėmimų siaubas mūsų kolektyvinėje patirtyje gyvas visuomet. Lietuvių ir kitos kaimyninės tautos patyrė sovietų bandymą jas sunaikinti, kai buvo sugriauti šimtai tūkstančių likimų. Privalome nuolat prisiminti savo istoriją, dalintis savo tautos tragiškais išgyvenimais. Tai stiprina mus pačius, padeda kovoti su pasėta baime ir skatina ryžtingai veikti šiandien“, – teigia aktyviai su istorinės atminties temomis dirbantis L. Mažylis.
Anot profesoriaus, sunku protu suvokti, bet ši žiauri istorija mūsų dienomis atsikartoja Ukrainoje. „Šis laikotarpis pažymėtas Rusijos karo nusikaltimais, žudymais, sprogdinimais, agresorės žiaurumu prieš nieko dėtus ukrainiečius. O kartu Rusija vykdo ukrainiečių genocidą, trėmimus. Į Rusijos teritoriją jau ištremta daugiau nei pusantro milijono taikių šalies gyventojų…“, – šiuo metu Rusijos vykdomą ukrainiečių deportaciją aptaria L. Mažylis.

Daugiau – parodos pristatyme gyvai.


0001_parodos-kedainiuose-skelbimas_1684307373.jpg